<< Amanita beckeri, Beckerjev lupinar | Gobe | Amanita ceciliae, pozlačeni lupinar >>
Amaníta caesárea (Scop.) Pers. (1801)
Rod: Amanita - mušnice/lupinarji
ZNAČILNOST: ena najlepših evropskih mušnic z oranžno rdečim svetlečim klobukom, zlato rumenimi lističi in betom, rumenkastim mesom in s široko belo jajčasto lupino, iz katere se razvije trosnjak. Raste v svetlih gozdovih in na travnatih parobkih listnatih gozdov v predelih z milejšim podnebjem, značilnim za vinorodne kraje. Če upoštevamo oranžno rdeč klobuk, rumenkaste lističe in bet, ki ima v dnišču prosto belo lupino, pod lističi pa viseče zastiralce, je ne moremo zgrešiti. Ima različna domača imena: žrdana, karželj, blagva, cesarska mušnica.
KLOBUK: 8-20 cm, sprva okrogel in obdan z belo lupino, kot jajce, ki pa kasneje na vrhu poči, da klobuček lahko pride na dan. Kmalu se dvigne nad lupino in sčasoma zravna. Površina je gladka, oranžno rdeča, le obrobje je žarkasto nažlebkano.
TROSOVNICA: rumenkasta, lističi so gosti in široki, ne dosegajo beta, prisotni so tudi vmesni lističi. Ostrinke so nekoliko kosmičaste.
BET: 8-15 x 1-2 cm, valjast, močan, sprva poln, kasneje zvotljen, na površini drobno puhast, rumen, z visečim rumenim zastiralcem. Razširjeno dnišče je obdano z veliko belo lupino.
MESO: belo, pod kožico klobuka rumeno, prijetnega vonja in okusa. Pri razpadanju oddaja vonj po gnilih jajcih.
TROSI: 9-12 x 6-7 µm, prosojni, jajčasto elipsasti, neamiloidni, trosni prah je nekoliko rumenkast.
RASTIŠČE: najdemo jo na revnih apnenčastih tleh, pod listavci, zlasti pod kostanji in bukvami, v toplih poletnih dneh in v jeseni, posamično ali v raztresenih skupinah. Vrsta je mikorizna z mešanim drevjem.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna. ZAVAROVANA. Goba je na rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE: Nekoliko ji je podoben Amanita crocea, oranžni lupinar, ki pa nima zastiralca na betu. V določenih primeri tudi strupena Amanita muscaria, rdeča mušnica, predvsem nekateri njeni različki, celo od vsega začetka nimajo belih krpic na klobučku, ob obilnejšem dežju pa barvilo s površine klobuka pronica na lističe, da se rumenkasto obarvajo. V teh primerih lahko pride do zamnenjav, predvsem če nismo pozorni na dnišče beta. Amanita muscaria, rdeča mušnica je namreč brez prostega lupinastega ovoja. Pri nabiranju se vsakokrat prepričajmo, ali ima Amanita caesarea, knežja mušnica značilno lupino in rdeč klobuk. Smrtno strupena Amanita phalloides, zelena mušnica iz istega rodu ima podobno, lupinasto dnišče beta, vendar je njen klobuk bel, zelenkast ali sivo rumenkast.
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Agaricus aurantiacus Bull. (1783), Agaricus aureus Batsch (1783), Agaricus caesareus Schaeff. (1774), Agaricus caesareus Scop. (1772), Amanita aurantia Lam. (1783), Amanita aurantiaca Pers. (1801), Amanita caesarea f. lutea (Gillet) Neville & Poumarat (2004), Amanita caesarea var. alba Gillet (1874), Amanita caesarea var. aurantia Gillet (1874), Amanita caesarea var. lutea Gillet (1874), Amanita caesarea var. rubra Gillet (1874), Fungus caesareus Kuntze (1898), Helvella ciceronis Battarra [as 'Elvela'] (1755), Hypophyllum caesareum (Scop.) Paulet (1808), Venenarius caesareus (Scop.) Murrill (1913), Volvoamanita caesarea (Scop.) E. Horak (1968)
Amanita caesarea, knezja musnica, karzelj, blagva
seznam×zacetni seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta bet×zastiralo
<< Aleuria aurantia, oranžna latvica | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Amanita citrina, citronasta mušnica >>
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 74